Aktualności

Zortrax ogłosił dziś premierę Endureal – drukarki 3D trzeciej generacji, dedykowanej do realizacji specjalistycznych aplikacji przemysłowych i medycznych. Posiada obszar roboczy na poziomie 40 x 30 x 30 cm, zamkniętą i podgrzewaną komorę roboczą, dwie głowice drukujące oraz możliwość pracy z materiałami wysokotemperaturowymi jak np. PEEK lub wzmacnianymi włóknem węglowym.

 

Zortrax Endureal – przemysłowa, dwugłowicowa drukarka 3D dedykowana do pracy z materiałami wysokotemperaturowymi

23/09/19

Zortrax ogłosił dziś premierę Endureal – drukarki 3D trzeciej generacji, dedykowanej do realizacji specjalistycznych aplikacji przemysłowych i medycznych. Posiada obszar roboczy na poziomie 40 x 30 x 30 cm, zamkniętą i podgrzewaną komorę roboczą, dwie głowice drukujące oraz możliwość pracy z materiałami wysokotemperaturowymi jak np. PEEK lub wzmacnianymi włóknem węglowym. Urządzenie zostało także naszpikowane czujnikami badającymi w czasie rzeczywistym aktualny postęp realizowanej pracy i gwarantującymi nieprzerwane działanie drukarki 3D.

Zortrax Endureal posiada rozwiązania typowe dla urządzeń przemysłowych. Komora robocza jest zamknięta i odseparowana od extrudera, dzięki czemu można podgrzewać jej wnętrze bez ryzyka przegrzania układu napędowego i systemu tłoczącego filament do głowic. Głowice są dwie – jedna dedykowana do materiałów budulcowych, druga do podporowego. Komponenty ekstrudera tłoczącego filament oraz przewody, którymi jest on do nich przenoszony są odseparowane od komory roboczej za pomocą elastycznego termoizolatora z wielkością porów mniejszą niż średnia długość drogi swobodnej cząsteczki powietrza.

Urządzenie może pracować z wymagającymi materiałami termoplastycznymi jak PEEK, czy filamenty wzmacniane włóknem węglowym. Niezależnie od nich, Endureal drukuje także z doskonale znanych w ekosystemie Zortrax filamentów jak Z-ULTRAT Plus, Z-NYLON i Z-PCABS. Filamenty znajdują się w zamkniętej komorze, wyposażonej m.in. we wbudowany pochłaniacz wilgoci, który uruchamia się, gdy wilgotność przekracza poziom optymalny dla materiałów podatnych na jej absorpcję z otoczenia. Za poprawne dostarczanie filamentów do extrudera odpowiadają dedykowane czujniki, wykrywające zacięcie, wyczerpanie lub niedobór materiału. Jego ilość jest na bieżąco sprawdzana za pomocą pomiaru wagi załadowanych szpul.

Maszyna posiada obszar roboczy na poziomie 40 x 30 x 30 cm, co stanowi największy obszar w całej ofercie produktowej firmy. Platforma robocza jest wykonana z aluminium, na której osadzona jest elastyczna tacka wykonana ze stali ferrytowej, pokrytej warstwą PEI, co zapewnia odpowiednią przyczepność drukowanych modeli, a zarazem pozwala na ich łatwe i szybkie zdejmowanie po skończonej pracy.

Zortrax Endureal jest wyposażony w szereg czujników odpowiedzialnych za monitorowanie pracy maszyny:

  • czujniki temperatury zapobiegające przegrzewaniu się kluczowych komponentów
  • czujniki pojemnościowe sprawdzające pozycjonowanie głowic względem platformy roboczej i wspierające kalibrację
  • czujniki optyczne zapewniające precyzyjne pozycjonowanie ekstrudera we wszystkich osiach
  • czujniki pracy wentylatorów wykrywające niesprawność lub odłączenie wentylatora, by zapewnić odpowiednie chłodzenie
  • czujniki ekstrudera sprawdzające, czy ekstruder jest podłączony i sprawny, by zapewnić nieprzerwaną pracę drukarki 3D.

Zainstalowany został tzw. Blackout Response System, odpowiedzialny za możliwość wznowienia pracy maszyny w przypadku przerwy zasilania, z dokładnie tego samego miejsca, w którym nastąpiła awaria. Endureal wykorzystuje energię przechowywaną we wbudowanych kondensatorach do zapisania dokładnej pozycji głowicy drukującej na potrzeby ewentualnego restartu pracy.

Już jutro, podczas targów TCT Show w Birmingham w UK będzie można obejrzeć nową maszynę Zortrax na żywo. Stanowisko producenta mieści się w hali 3 kompleksu targowego NEC, na stoisku nr E79. Oprócz Endureal zostaną tam zaprezentowane urządzenia: Zortrax M200 Plus, M300 Plus, M300 Dual, Inkspire, Apoller oraz pełne portfolio materiałów eksploatacyjnych i akcesoriów.

Źródło: zortrax.com